Przejdź do głównej zawartości

Słownik pojęć

W instrukcjach często posługujemy się skomplikowanym (na pierwszy rzut oka) nazewnictwem. Poniższy słownik ma za zadanie wyjaśnić znaczenie używanych przez nas pojęć.

VM

Virtual Machine, po polsku maszyna wirtualna – wirtualne urządzenie, na którym działa system operacyjny. Każda taka maszyna ma pewną ilość przypisanych podzespołów z serwera macierzystego (hosta), może mieć wirtualne karty sieciowe, wirtualne dyski itd. Sposób działania po stronie użytkownika jest taki sam, jak w przypadku fizycznego sprzętu.

Virtual Data Center (VDC)

Odizolowane, zaawansowane środowisko wirtualne. Pozwala na uruchomienie w ramach takiego środowiska vAppów, pojedynczych maszyn wirtualnych, zdefiniowanie zaawansowanej struktury sieciowej etc.

vApp

Aplikacja, w ramach której może działać jedna lub więcej maszyn wirtualnych. Pozwala w prosty sposób zorganizować maszyny wirtualne, skonfigurować sieć i przeznaczenie maszyn wirtualnych, które są w danym vAppie.

Edge Gateway

Rozwiązanie sieciowe działające w ramach pojedynczego VDC. Posiada zaporę sieciową (firewall), NAT (DNAT i SNAT), tunelowanie VPN, Load Balancing etc.

Snapshot

Snapshot to migawka systemowa pozwalająca zachować stan maszyny wirtualnej lub vApp i jest to zapis obrazu maszyny z momentu utworzenia migawki. Dzięki temu mechanizmowi możliwe jest szybkie przywrócenie maszyny do stanu z chwili wykonania snapshota.